Tudom, első hallásra egy nagyon misztikus dolognak hallatszik, és csak legyintünk, hogy ó, ezzel nekünk nem kell foglalkoznunk, ilyen dolgokat hagyjunk meg a kémikusoknak meg a vegyészeknek. Pedig közel sem ilyen bonyolult a dolog. A makro tápanyagok nem mások, mint a táplálkozásunk alapját képző szénhidrátok, fehérjék és zsírok. Ahhoz, hogy valaki egészséges (és emellett formás!) legyen, ezeknek a tápanyagoknak a megfelelő arányú bevitelére kell törekednünk. Bármelyik csoportot is hagyjuk ki, hanyagoljuk el, nagyon kiszúrunk saját magunkkal.
 
Szénhidrátok
 
Kalóriabeviteled 25 – 60%-nak kell szénhidrátokból állnia, függően a céljaidtól és az anyagcsere típusodtól. Sok szempontot meg kell vizsgálnunk, hogy pontos képet kapjunk a napi szénhidrátbevitelről, pl. izomtömeg aránya, genetikai tényezők, fizikai aktivitás mértéke, fogyási célok stb. A legtöbb diétában mumusként emlegetett szénhidrátok a testünk fő energiaforrásai, ezért nem is szabad kiiktatni őket az étrendünkből. A szénhidrátokat emésztés során cukrokká bontja a szervezetünk, majd a májban (a glikogéneket) és az izmokban raktározza el, így energiához juttatva a testet. Összetettebb fajtái a rostok, míg az egyszerűbbek a keményítők és ezt követik az egyszerű összetételű cukrok. 1 gramm szénhidrát 4 kalória.
 
A szénhidrátokat két csoportra oszthatjuk:
1. Összetett/lassan felszívódó szénhidrátok/keményítők. Ezt a fajtát szokták „jó szénhidrátokként” emlegetni. Tápanyagokban, rostokban gazdagok, és a felszívódási idejük is lassabb, tehát hosszú időre adnak energiát, eltelítenek. Alacsony a glikémiás indexük, tehát lassan emelik meg a vércukorszintet, és egyenletesen tartják azt. Ebbe a csoportba tartoznak a legjobb keményítőforrások: zab, rizs, quinoa, hajdina, köles, édesburgonya, paszternák, sütőtök, főzőbanán és a gyökérzöldségek. Igyekezzünk ezekből a forrásokból bevinni a szénhidrátokat!
2. Egyszerű/gyorsan felszívódó szénhidrátok. Ez a csoport hasznos tápanyagot igen elenyészően tartalmaz. Hirtelen megemelik a vércukorszintet (ami ezt követően hirtelen le is esik, ennek következtében ismét éhesek leszünk, rosszabb esetben falási rohamok is ránk törhetnek). Ide tartoznak a finomított cukrok, fehér liszt és az ezeket tartalmazó termékek (pl. kekszek, sütemények, üdítők). De ide tartozik a gyümölcs is. A napi szénhidrátbeviteled maximum 15%-ának kellene fruktóznak lennie (gyümölcscukor), 85%-nak pedig glükóznak. A vércukorszint folyamatos ingadozása az éhségérzet, és elhízás kialakulása mellett komolyabb betegségeket idézhet elő (pl. inzulin rezisztencia, hormonháztartás felborulása, alzheimer kór, autizmus, stb.), ezért is érdemes odafigyelnünk rá!
 
Rostok
Még érdemes megemlíteni a rostokat, amikből viszont minél többet érdemes fogyasztanunk. Megkülönböztetünk vízben oldható és nem oldható rostokat. A vízben oldható rostok zselésítő, gélképzőtulajdonsággal rendelkeznek, aminek köszönhetően más tápanyagokat is képesek megkötni, ezáltal lassítva azok felszívódását (egyszerűsítve: tovább tart és hatékonyabb az emésztésük), így csökkentik a koleszterinszintet és jó hatással vannak a vércukorszintre és az emésztésre. A vízben nem oldható rostok nedvesség hatására megduzzadnak, így sokáig eltelítenek és segítik az emésztést. Legjobb forrásai a zöldségek, zsírtalanított maglisztek, zabkorpa, útifűmaghéj. Szénhidrátokra tehát szükségünk van, főként a napunk aktívabb időszakában. (Délelőtt, ebédnél, edzés előtt.) Akkor csökkentsük a bevitelét, ha mozgásszegény a napunk (pl. betegen fekszünk otthon egész nap). A kalóriabeviteled körülbelül 25-60%-át kell a szénhidrátoknak kitennie (ez természetesen aktivitástól függ), amit most, hogy alakunk visszanyerése és a fogyás a cél, kizárólag „jó szénhidrátokból” vigyük be. Fontos, hogy a
szénhidrátok főétkezésre valók, nem nassolásra, arra semmiképpen ne használjuk.
 
Fehérjék
 
Az optimális fehérjebevitel a napi tápanyagbevitel 14 – 28%-a átlagosan. Jóval több fehérjére van szükséged, ha „low carb” (alacsony szénhidrátbevitel) étrendet követsz, ha aktív sportoló vagy, és ha fogyni szeretnél. A fehérje a szervezetünk legjelentősebb sejtépítő anyaga (a testünk nagy része fehérjékből épül fel). Minden sejtben lejátszódó folyamatban részt vesznek. Tehát a fehérjék a testünk „építőkövei”. Ha kihagyjuk az étrendünkből, olyan mintha egy ház építésekor kihagynánk a téglákat. Hiányuk súlyos anyagcserezavarokat okozhat. A fehérjék aminosavakból épülnek fel. 
A fehérjeszintézishez 20 aminosav szükséges, amiből 8-at nem tud előállítani a szervezetünk, vagyis mindenképpen táplálkozással kell bevinnünk. Akkor beszélünk teljes értékű fehérjéről, ha tartalmazza ezeket az aminosavakat. Ezek az állati fehérjék. Ezek alkalmasak az izomépítésre is. A növényi fehérjék sosem teljes értékűek, azonban bizonyított, hogy a kizárólag növényi étrenden élőknek ez nem okoz problémát, csak körültekintőbben és tudatosabban kell pótolni a hiányzó aminosavakat (esetleg táplálék kiegészítőkkel pótolhatjuk őket). Egy gramm fehérje a szénhidrátokhoz hasonlóan 4 kalóriát tartalmaz, azonban ez nem a testünk energiaforrása, hanem az építőköve. Viszont, ha kihagyunk, vagy nem fogyasztunk elegendőt a többi makro tápanyagból, a szervezetünk a fehérjéket kezdi lebontani, ami a már korábban említett okok miatt nem a legkedvezőbb. 1 gramm fehérje 4,2 kcal. Érdemes a nap folyamán egyenletesen elosztva fogyasztani. Semmiképpen sem hiányozhat az edzés utáni étkezésünkből, valamint vacsoránál is a fehérjék legyenek többségben a tányérunkon. A fehérjebevitelt érdemes színhúsból, halból, kagylóból, tojásból bevinni, és ne feledkezzünk meg a kollagén – típusú fehérjékről sem. (Pl. alaplé, kocsonya.) Legjobb fehérjeforrások: kérődző állatok húsa (marha, borjú, birka, bárány), halak, belsőségek (máj), tengeri herkentyűk, tojás, baromfi- / szárnyashús. Fontos, hogy a fehérjebevitel meghatározásnál tudjuk, mi a pontos célunk, mert az alacsonyabb fehérjebevitel, kevesebb színhússal hozzájárul a hosszabb élethez, a magasabb fehérjebevitel viszont segíti az izomépítést és izomregenerációt. Ha az arany középutat választanánk, akkor az edzésnapokon figyeljünk oda a magasabb fehérjebevitelre, míg a pihenőnapokon legyen ez alacsonyabb.
 
Zsírok
Sokan a zsíroktól is rettegni szoktak, hiszen az elnevezésből rögtön a hízásra asszociálnak. Pedig a zsírok egy rendkívül fontos tápanyagcsoport. Zsír szükséges:
– a sejtek felépítéséhez,
– a hormonok termeléséhez,
– az ízületek megfelelő működéséhez is,
– és emellett energiaforrásként is szolgálnak.
Elhagyásukkal, vagy minimális bevitelükkel komoly hormonproblémákat okozhatunk (nem egy nőnek szűnik meg, vagy vannak problémák a menstruációjával az elégtelen zsírbevitel miatt). Egy gramm zsír 9,3 kalóriát jelent. Csökkentsd alacsonyra az OMEGA 6 beviteled azáltal, hogy kiiktatod étrendedből a legtöbb növényi olajat, olajos magvakat és gabonaféléket, és a hizlalt állatok húsának fogyasztását (pl. sertés). Egészségügyi szempontból az alábbi zsírokat részesítsük előnyben:  Biztonságos telített zsírok: A biztonságos telített zsírok közé tartozik a kókuszzsír, tiszta vajzsír, marhazsír. Egyszeresen telítetlen zsírok: Szintén biztonsággal fogyaszthatók, ide tartozik az OMEGA 9 )(pl. olívaolaj, makadámdió, paleolaj), és az OMEGA 3 források (mint pl. lazac, pisztráng, tőkehalmáj). Az étkezésünk 20-30%-át tegye ki a zsírbevitel. A megadott arányok természetesen csak hozzávetőlegesek, mindenkinek a napi bevitt kalóriamennyiségétől és az aktivitásától, sportjától és céljaitól kell függenie a bevittmakrotápanyagok arányának.
Kötöttségek nélkül!

Örömmel invitáljuk Önt, hogy csatlakozzon egy különleges közösséghez, amely a természetes egészség és szépség támogatására épül! 100%-ban természetes, magyar fejlesztésű termékeink trendformáló megoldásokat kínálnak az étrend-kiegészítők és kozmetikumok piacán.

Miért különlegesek a termékeink?

  • Prémium minőség: GMP-minősített gyártási folyamat garantálja a legmagasabb minőségi követelményeket.
  • 100%-ban természetes összetevők: A természet erejét ötvözzük tudományos precizitással.
  • Személyre szabott szaktanácsadás: Felhasználóink számára teljes körű támogatást nyújtunk az optimális eredmények érdekében.

Legyen Ön is Egészségmentor – teljes szabadsággal!

Egészségmentorként Ön:

  • Kedvezményes áron vásárolhat prémium termékeinkből.
  • Szabadon dönthet arról, hogy saját fogyasztásra vásárol, vagy megosztja másokkal is a rendszer előnyeit.
  • Akár jövedelemre is szert tehet, ha ajánlásaival segít másoknak megismerni ezeket a hiánypótló termékeket.

Miért érdemes csatlakozni?

  • Kedvezményes vásárlás: Hozzáférés prémium minőségű termékekhez kedvező áron.
  • Különleges ajánlatok: Havi promóciók és akciók, hogy még többet takaríthasson meg.
  • Teljes rugalmasság: Nincs minimális rendelési mennyiség vagy havi vásárlási kötelezettség – csak akkor és annyit vásárol, amikor szeretne.

Hogyan működik?

Egy egyszerű regisztrációval csatlakozhat:

  • Vásárlóként élvezheti a kedvezményeket,
  • vagy aktív ajánlóként oszthatja meg másokkal a rendszer előnyeit.

A regisztráció díja mindössze 2000 Ft, amelyet az első rendeléskor számítunk fel. Ez az egyszeri összeg kizárólag a kezdeti adminisztrációt fedezi – további kötelezettségek nélkül.

Legyen része egyedülálló egészség-rendszerünknek!

A magyar fejlesztésű, 100%-ban természetes, GMP-minősített termékekkel Ön is részese lehet egy innovatív egészségügyi stratégiának.
Használja ki a lehetőséget, és hozzon változást saját életébe – vagy segítsen másoknak, hogy megtegyék az első lépést az egészség felé vezető úton!

Ha szeretne többet megtudni, forduljon hozzám bizalommal, vagy kattintson az alábbi linkre, és regisztráljon most:

Várjuk szeretettel!csatlakozási link